BLOG

BAHARA HOŞGELDİN DEMENİN 3 YOLU


 İlkbaharın ilk günü, 20 Mart itibariyle, kendisini hissettirmeye başladı. Bu dönemlerde aklıma, küçüklüğümüzde öğretilen, bahar temizliği gelir. Aslında, bahar temizliğinden kastedilen evin yenilenmesidir. Kışlık ev tekstilleri kaldırılır; boyalar yenilenir; daha hafif aksesuarlar kullanılır ve ortam; aydınlatılarak, ferahlatılarak ve doğayla bağlantı kurarak mevsimi kucaklar. Maalesef, günümüzde buna zaman ayıramıyoruz. Oysa, bahara hoş geldin demenin kolay yolları var. İşte bazıları:

 

1. Yaşam alanlarında hızlı bir renk değişikliği yapmak.

 

Kış tonlarını geride bırakın ve hafif, ilkbahar esintili bir renk paletini kucaklayın. Duvarları veya sadece bir duvarı bahar yeşili, berrak beyaz veya aqua gibi renk tonlarına boyayın. Kendinizin bile uygulayabileceği bu değişim hakkında profesyonel destek almak veya farklı bir bakış açısından faydalanmak istiyorsanız Mimarlık hizmetlerimiz  ile bizden destek alabilirsiniz. Dahası, duvarınız ile aynı renk ailesinden seçeceğiniz veya önereceğimiz birkaç yeni aksesuara yatırım yaparak, mekanınızda komple bir yenilik sağlayabilirsiniz.

2. Baharın taze havasını mekanlarınızla bütünleştirin.

 

Güzel bir ilkbahar sabahında, evinizdeki tüm pencereleri açın ve içeri taze hava girmesini sağlayın. Bunun dışında, taze otlara da evinizde yer açın. Mutfağınızda yer verebileceğiniz birkaç kokulu ot (kekik, nane, fesleğen gibi) kullanışlı olduğu gibi mutfağınızdaki havayı tazeleyecektir. Diğer odalarınızda ise taze bahar çiçeklerine yer verin. Üstelik, uzun, silindirik bir cam vazoda sergileyeceğiniz bahar dalları bir aya kadar uzun ömürlü olabiliyor.

3. Verandanızı veya balkonunuzu ön plana çıkarın.

 

Açık alanınızın büyüklüğü ne olursa olsun, daha davetkar olabilmeniz için birçok yol var. Bir tarafta çiçekler, bir tarafta hamak koyabiliyorsanız ne güzel. Fakat, küçük bir alanınız varsa, bir ayna; gürültülü komşularınız varsa küçük bir çeşme ekleyebilirsiniz. Mahremiyetiniz yoksa, sarmaşıklardan faydalanarak görünürlüğünüzü azaltmak mümkün.

 

 
Artur Aleksanian

 

 

Bu 3 yöntem, yaşadığımız ortamı taze bir dokunuşla yenileyecek, dolayısıyla içinde yaşayan insanlara da iyi hissettirecek, basit mutluluklar yaratacaktır. Bahara geçişte vücudumuz için detoks yapmaya ne kadar önem veriyorsak, yaşadığımız mekanlara da mevsim geçişlerini yansıtmak mental sağlığımız için o kadar önemlidir. Özellikle kasvetli kış aylarının yaşandığı bazı bölgelerde baharı selamlamak hakiki bir zevktir. Siz de mekanınızı bu değişimeve nasıl yapacağınız hakkında destek almak istiyorsanız,